Büyük orman yangınları mücadelesinde bizzat görev yapmış, 29 yıllık meslek deneyimine sahip , yangın önleme konusunda yeni stratejiler geliştirmiş orman araştırma uzmanı  Cemhan Bucak tarafından kurulan ve koordine edilen Türkiye’de açılmış ilk  profesyonel yangın danışmanlık firmasıdır.

      Modelin oluşturulmasında bilim ekibimiz tarafından bilgisayar yazılımları, istatistiki analizler, coğrafi bilgi sistemleri, uydu görüntüleri, havadan yangın mücadelesine katılan özel havacılık firmalarının ve pilotların saha deneyimleri, yangınlar ve meteoroloji hakkında çok sayıda bilimsel araştırma makaleleri ve diğer yayınlar değerlendirilmiştir. Model geliştirme aşamasında çok çeşitli meslek guruplarından araştırma uzmanlarının ve üniversitelerdeki öğretim görevlisi hocalarımızın görüşleri ve katkıları alınarak bugünkü halini almıştır.

      Kadromuzda görev almış  orman, harita, bilgisayar, ziraat, jeoloji mühendisleri ve meteorologlar ve pilotlardan  oluşan ekibimiz en son bilimsel teknolojiler kullanarak yeni bir anlayış (aktif savunma) getirmişlerdir. Öncelikle orman yangın mücadelesinde yersel somut riskleri en gerçekçi bir düzeyde tespit edilmektedir. Bu analizlerin üzerine meteorolojik veriler giydirilip operasyonel açıdan sıkıntılı bölgeler için, yeni alternatif konuşlanma yerleri belirlenebilmektedir. Bu sayede yangın öncesi riskli bölgelere müdahale ekiplerinin fiziksel olarak daha da yakınlaştırılmasını sağlamaktadır.