İtfaiye Daire Başkanlıkları

  Model İtfaiye birimlerinin yangın öncesi operasyonlara hazırlık ve tehlike altındaki bölgelerde yeni yerel savunma teknikleri geliştirmesinde yangın eğitim çalışmalarında simulasyon teknikleri ile yerel riskleri gerçek veriler ile modelleme ve kritik analizler yapabilen personelin yangın deneyimlerini çok kısa sürelerde en üst seviyeye çıkarabilecektir. 

      Ayrıca stratejik gıda üretiminin yapıldığı tarımsal bölgelerin de olası yangınlara karşı daha etkin savunulabilmesi mutlak surette gerekmektedir. Mevcut İtfaiye teşkilat yapılanmalarında kırsal alan mücadele birimleri olmadığı için;  yeni oluşturulabilecek köy itfaiye gruplarının koordinasyonu ve organizasyonu için risk analizleri doğrultusunda doğru konuşlanma yerleri önerebilecektir.

   Şehirlerden uzakta konumlanmış villa, köşk, tatil sitesi ve turistik tesislerin kendi olanakları ile yapabilecekleri ve geliştirebilecekleri yangın savunma tekniklerinin oluşmasında model civardaki tehditlere karşı faydalı öneriler getirebilecektir

     Örneğin 12 tonluk su taşıyabilen kapasiteli bir büyük arazöz yerine kırsal alanda daha rahat yol alabilen, 2 ton kapasiteli 6 adet arazöz ile daha geniş alanlarda etkin olup erken varmak suretiyle yangınlar büyümeden kontrol edilebilecektir.

     Ayrıca karadan ulaşım sorunu olan gölet kıyılarında ve deniz kıyılarında zodyak botlar üzerinde oluşturulabilecek deniz itfaiye müdahale birimlerinin konuşlanabileceği bölgeler tespit edilebilecektir.